Stanovenie rozpočtu

Pred akýmkoľvek výletom alebo pobytom na nejakom inom mieste odporúčame
pripraviť si rozpočet. Momentálne budeme pracovať s modelovou situáciou. Pre pobyt, ktorý sa v tejto stredoškolskej odbornej činnosti predstaví, je vypracovaný plán cesty. Najprv si však starostlivo všetko a vopred nájdite a naplánujte aby sme zbytočne nemuseli rušiť 
rezervácie.
            Vždy si treba vytvoriť reálny limit, nie taký, ktorý nás dovedie do bankrotu po návrate naspäť domov. Po stanovení limitu vždy začíname s hľadaním buď leteniek alebo
autobusových lístkov, poprípade sa môžeme rozhodnúť aj ísť  vlastným autom. Po vyriešení transferu z a do krajiny nasleduje hľadanie ubytovania, ktoré by nám najviac vyhovovalo. Najlepšie je sa riadiť stránkami ako www.booking.com; www.tripadvisor.com; ktoré sú nápomocné hlavne vďaka recenziám. Recenzie sú užitočnou pomôckou pri rozhodovaní. Predsa len, akákoľvek môže byť cena úžasná, ak nám po ubytovacom zariadení budú behať myši. Po nájdení samotného ubytovania si treba prepočítať, koľko peňazí nám ostane na samotný život v meste. Časť pamiatok má voľný vstup, ale niektoré sú predsa len  spoplatnené (£ 15 – £ 25) . Lístky odporúčame kúpiť vopred cez internet, poprípade si overíme ceny, čo je pre nás výhodnejšie.
            Samotná londýnska doprava je dosť drahá, tak ako vo všetkých veľkých metropolách.
Pay As You Go (platíš koľko cestuješ) je spôsob platby za dopravu, ktorý funguje cez bezkontaktnú čipovú kartu Oyster. Funguje na princípe, že ak na karte zaplatíte určitú sumu za deň, už po zvyšok dňa chodíte zadarmo. Od roka 2015 by mal ísť o sumu £ 6,4 v zóne 1. Londýnske metro je rozdelené do 6 zón. Čím vyššie číslo, tým je to vzdialenejšia časť metra.


Zóna

Celodenný lístok

Zóny 1-2

£6,4

Zóny 1-3

£7,5

Zóny 1-4

£9,2

Zóny 1-5

£10,9

Zóny 1-6

£11,7

 

            V tejto tabuľke sú uvedené ceny celodenného lístka na bezkontaktnej karte Oyster pre jednotlivé zóny. Na mape (vyššie zobrazená) vidíme rozdelenie mesta do zón.

            Do rozpočtu je dobré si zaradiť aj položky ako „darčeky“ a „pre mňa“.  Čiže míňanie aj na suveníry.

            Ak sa rozhodneme využiť leteckú dopravu, je dobré zvážiť, na ktoré letisko poletíme. Do Londýna sa dá priamo letieť 2 nízkonákladovými leteckými spoločnosťami a to sú: Ryanair a Wizzair. Ryanair lieta na letisko Stansted a Wizzair lieta na letisko Luton.

Stansted je 3. najrušnejšie londýnske letisko a 4. anglické, predbehlo ho „Manchester Airport“, je to 26. najvyťaženejšie letisko na svete. Stansted je domovom hlavne pre európsku nízkonákladovú leteckú spoločnosť Ryanair. Lety z tohto letiská sú sústreďované hlavne do Európy. Vzdialenosť od centra Londýna je 64 km.

Luton je 4. najvyťaženejšie londýnske letisko a 5. anglické letisko, 42. najrušnejšie na svete. Je domovom leteckej spoločnosti EasyJet a priame spoje Košice-Londýn-Košice
spoločnosti Wizzair smerujú práve na toto letisko. Je vzdialené od centra Londýna 57 km